جابجایی درخت و کاشت آن پس از برداشتن آن از روی زمین ممکن است یک کار دلهره آور به نظر برسد. اما با دستورالعمل مناسب، باغداران تازه‌کار می‌توانند بیشتر درختان کوچکتر را دوباره بکارند. با ارزیابی وضعیت درخت و حفظ توپ ریشه‌ای دست نخورده‌، شما قادر خواهید بود درخت را سالم نگه دارید تا زمانی که آماده کاشت آن باشید. اگر درخت را با دقت در مکان جدید بکارید و از مواد مخصوص قبل و بعد از جابجایی که به طور انحصاری در اختیار سبزوانه است، استفاده نمایید، همچنین از گیاهان به طور روزمره مراقبت کنید، درخت شما احتمالاً در جابجایی زنده می‌ماند! توصیه می شود که جهت جابجایی درختان بزرگ(بن ۳۵ سانتیمتر به بالا) و درختان همیشه سبز، حتما از کارشناس جابجایی درخت و شرکت جابجایی درخت که تجربه این کار را داشته باشد استفاده نمایید. همچنین می توانید از مشاوره رایگان سبزوانه و تجربیات پانزده ساله پروژه های بزرگ جابجایی را دارد، کمک بگیرید.

جابجایی درخت، بخش اول

گام اول:

آماده کردن گیاه (برای جابجایی درخت)

آماده سازی درخت قبل از جابجایی

آماده سازی درخت قبل از جابجایی

  • ارزیابی کنید که آیا درخت به اندازه کافی سالم برای جابجا کردن است. اگر درخت شما ناسالم است، احتمال دارد در حین جابجایی از شوک بمیرد.
  • اگر درخت شما دچار کمبود آب یا بیمار شده است، قبل از جابجایی سعی کنید بیماری آن را تا حد ممکن درمان کنید.
  • در صورت رعایت نکردن نکات جابجایی و استفاده نکردن از مواد مخصوص که باید از سبزوانه تهیه کنید، درختان مسن‌تر از ۳ سال احتمالاً هنگام جابجایی آسیب می‌بینند. 
  • باغداران آماتور نباید سعی در جابجایی درختان با قطر تنه بزرگتر از ۵ سانتی متر داشته باشند. درختان بزرگ باید توسط پیمانکار جابجایی درخت و افراد متخصص جابجا شود. برای جابجایی درختان می‌توانید از سبزوانه که تجربه چند ساله و جابجایی هزاران درخت با استفاده از مواد مخصوص را دارد، کمک بگیرد.

گام دوم: 

فصل خواب درخت(خزان)

جابجایی درخت و فصل خواب درختان

جابجایی درخت و فصل خواب درختان

منتظر بمانید تا در فصل خواب درخت، عملیات جابجایی درخت را انجام دهید. بهترین زمان برای کاشت یک درخت در اواسط پاییز تا اواخر زمستان است. زمانی که به اصطلاح درخت خفته است و احتمال آسیب دیدن کمتر است. اگر درخت شما سالم است و فوراً نیازی به کاشت ندارید، آن را تا فصل خفته خود در محل اصلی خود نگه دارید.

گام سوم

حفاری اطراف ریشه درخت

حفاری اطراف ریشه درخت

درخت را از روی زمین جدا کنید. با استفاده از بیل، خاک سطحی اطراف ریشه‌ها را که نزدیک به تنه درخت است نزدیک کنید. این ریشه‌ها توپ ریشه درخت را تشکیل می‌دهند. زیر توپ ریشه را حفاری کنید و درخت را به سمت بالا و خارج از زمین بکشید. ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر توپ ریشه را برای هر ۲٫۵ سانتی متر قطر تنه درخت حفر کنید. ۲۴ ساعت قبل از برداشتن درخت ، خاک را آب دهید تا حفر آن راحت‌تر شود.

گام چهارم

گونی پیچی توپ ریشه جهت جابجایی درخت

گونی پیچی توپ ریشه جهت جابجایی درخت

توپ ریشه درخت را به صورت کامل با استفاده از پارچه یا گونی بپوشانید. با استفاده از بیل کوچک، تمام توده‌های خاک را از توپ ریشه دور کنید.  گونی را محکم در اطراف درخت با یک سوزن مخصوص بخیه بزنید.

گام پنجم

انتقال توپ ریشه گونی پیچ شده

انتقال توپ ریشه گونی پیچ شده

هنگام جابجایی درخت، توپ ریشه را سالم نگه دارید. زمانی‌که که درخت را به مکان جدید خود منتقل می‌کنید، آن را توسط تنه بگیرید. (آن را بالای توپ ریشه بگیرید تا از ریشه ریشه جلوگیری شود) اگر درخت برای حمل شما خیلی سنگین است، آن را درون فرغون یا چرخ دستی قرار دهید و یا با جرثقیل جابجا نمایید.

گام ششم

کاشت درخت

کاشت درخت

بلافاصله پس از برداشتن آن، درخت را دوباره بکارید. در صورت امکان، درخت را در همان روز کاشت کنید و آنرا روی زمین به صورت گونی پیچ شده نگاه ندارید. 

جابجایی درخت، بخش دوم

گام اول

قرار دادن و کاشت درخت در محل جدید

شرایط محل جدید جهت کاشت درخت

شرایط محل جدید جهت کاشت درخت

مطمئن شوید که مکان جدید متناسب با نیاز درخت شما باشد. اگر درخت شما در مکان قدیمی خود شاداب و سرحال بود، باید محلی را با همان نوع خاک، شرایط آب و هوایی و سطح سایه انتخاب کنید. تحقیق کنید که درخت شما چه شرایطی دارد. درخت را از بین نبرید تا سلامت آن را بهبود ببخشد.

گام دوم

چاله جهت کاشت درخت جابجا شده

چاله جهت کاشت درخت جابجا شده

چاله‌ای تقریباً به عمق چاله قدیمی درخت حفر کنید. اگر چاله خیلی عمیق باشد، هنگامی که درخت خود را آب می‌دهید، باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. با این وجود، باید چاله را حدود ۲-۳ اینچ (۵٫۱-۷٫۶ سانتی متر) بزرگ‌تر از چاله اصلی حفر کنید تا بتوانید مالچ و لایه رویی بیشتری اضافه کنید. 

نکته: قبل از حفاری از محل عبور لوله‌های آب و و گاز، کابل‌های برق و تلفن اطمینان حاصل نمایید.

گام سوم

باز کردن گونی

باز کردن گونی

بسته بندی که توسط گونی انجام دادید را از توپ ریشه جدا کنید. گونی‌پیچی رسیدن اکسیژن به ریشه را محدود خواهد کرد. این به نوبه خود، می‌تواند باعث ایجاد کمربند شود که سرانجام درخت را از بین می‌برد. برای جلوگیری از این امر ، قبل از کاشت درخت در محل جدید، بسته‌بندی را کاملاً از بین ببرید.

گام چهارم

قرار دادن درخت داخل چاله

قرار دادن درخت داخل چاله

درخت را با دقت داخل چاله قرار دهید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به درخت، آن را داخل چاله پرتاب نکنید. کاشت اغلب برای درختان آسیب‌زا است و باید آن‌ها را به آرامی در چاله قرار دهید. آن را درون چاله پایین آورده و آن را تنظیم کنید تا تنه به صورت راست بماند.

گام پنجم

همسطح سازی بالای توپ ریشه با زمین

همسطح سازی بالای توپ ریشه با زمین

برای اطمینان از همسطح شدن با سطح زمین از بیل خود استفاده کنید. دسته بیل خود را روی زمین و در سراسر سوراخ قرار دهید. بالای توپ ریشه باید با سطح سوراخ همسطح باشد. اگر توپ ریشه خیلی عمیق در زمین قرار گرفته باشد، آن را برداشته و مقداری خاک را به داخل چاله برگردانید تا سطح ریشه همسطح شود.

گام ششم

پر کردن چاله با خاک و مواد مناسب

پر کردن چاله با خاک و مواد مناسب

چاله را با خاک سطحی پر کنید. درخت مورد نظر برای انطباق با محل جدید خود به مواد آلی و مواد مغذی زیادی احتیاج دارد. خاک سطحی، کمپوست یا ترکیبی از آن را تهیه کنید.

سبزوانه به صورت انحصاری از خاک مخصوص و موادی مخصوص جابجایی درخت استفاده می‌کند که آزمایشات مختلف و تجربیات بدست آمده در طی پانزده سال جابجایی درخت توسط تیم مهندسین سبزوانه، تاثیر فراوان این مواد را اثبات کرده است. شما هم می‌توانید این مواد که طی سه مرحله و با توجه به گونه و نوع درخت و سایز آن به درخت تزریق می‌شود را تهیه نمایید.

خاک مخصوص را در اطراف ریشه‌های درخت حلقه کنید تا اینکه چاله را به سمت بالا پر کنید. یک خاک سطحی لومی با مخلوط یکنواخت ماسه، سیلت و خاک رس برای کاشت درختان ایده آل است.

جابجایی درخت، بخش سوم

گام اول

مراقبت از درخت جابجا شده

اضافه کردن مالچ

اضافه کردن مالچ

یک لایه مالچ ۲-۳ اینچ (۵٫۱-۷٫۶ سانتی متر) در اطراف پایه درخت اضافه کنید. مالچ را در حلقه چند اینچ (سانتی متر) دور از تنه بمالید. این به درخت کمک می‌کند تا رطوبت و دمای معتدل خاک اطراف گیاه را حفظ کند. حلقه مالچ را عمیق‌تر از ۳ اینچ (۷٫۶ سانتی متر) نکنید تا از خفه شدن درخت جلوگیری کنید.

گام دوم

آبیاری پس از کاشت

آبیاری پس از کاشت

بلافاصله پس از کاشت، درخت خود را آب دهید. پس از کاشت درخت خود، خاک را با آب دادن مرطوب نگه دارید. با استفاده از شیلنگ باغبانی با یک جریان ثابت، درخت را به مدت یک بار ۳۰ ثانیه آب دهید. هر هفته یک یا دو بار آبیاری(بسته به گرمای هوا) نمایید.  خاک درخت باید مرطوب باشد. اما آبیاری فراوان موجب از بین رفتن گیاه و پوسیدگی ریشه خواهد شد. هفته ای دو تا سه بار در طول تابستان یا در آب و هوای گرم، درخت خود را آب دهید.

گام سوم

مهار درختان جابجا شده

مهار درختان جابجا شده

درختان خود را در آب و هوای بادی مهار کنید. برای جلوگیری از سقوط درخت خود در حالی که هنوز ریشه جدید نداده، سیستم مهار ایجاد کنید.  توسط چند بند، تنه درخت زا به زمین ببندید.

البته در مورد درخت های بزرگ اجرای سیستم مهار باید توسط شرکت جابجایی درخت انجام شود.  خطرات را به طور مرتب بررسی کنید تا خسارت وارد نشود.

گام چهارم

پس از جابجایی درخت را هرس شدید نکنید

پس از جابجایی درخت را هرس شدید نکنید

به مدت یک سال درخت را به طور شدید هرس نکنید. پس از کاشت درخت، آن را هرس کنید و شاخه‌های خشک یا شکسته را جدا کنید. اگر می‌خواهید شاخه‌های بزرگ را برداشته یا شکل درخت را تغییر دهید، حداقل یک سال صبر کنید.

گام پنجم

به مدت 2-3 سال از کود دادن به درخت جابجا شده خودداری کنید

به مدت ۲-۳ سال از کود دادن به درخت جابجا شده خودداری کنید

به مدت ۲ تا ۳ سال از کود دادن درخت خودداری کنید. پیوند برای درختان تازه جابجا شده توصیه نمی‌شود زیرا تا زمانی که ریشه‌های درخت شما دوباره زنده نشود بی اثر است

منبع:

جابجایی درخت|چگونه درختان را جابجا کنیم؟


جعبه گل درخت ,جابجایی ,ریشه ,کاشت ,درختان ,چاله ,جابجایی درخت ,کاشت درخت ,قرار دهید ,جابجایی درخت، ,داخل چاله منبع

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
شرکت بازرگانی فیروزه - خط تولید فروشگاه ساز رایگان و همکاری در فروش فایل نوفایل فروش کولر گازی در بانه | مجتمع تجاری آفتاب مال اشعار شاعران معاصر گل ها دانلود جدیدترین فیلم ها پولدارشدن تحلیل های بازار سهام ، شنیده ، تکنیکال ، خبر ، سیگنال پورتال و سایت تفریحی خبری ایرانیان